Něco málo o mně.

18.4.2012 NOVINKA O rybářích, Trvalý odkaz

Na začátek by bylo vhodné se řádně představit, neboť jsem slušně vychovaný mladý muž.

Jmenuji se Jan Mrtvý, narodil jsem se roku tisícího devítistého osmdesátého sedmého na 42. výročí svržení první atomové bomby (Little Boy, jak příhodné) a přijel jsem za Vámi z Olomouce. Momentálně pobývám v matičce měst - Praze. Všechny čtenáře bych rád ujistil, že navzdory svému příjmení jsem živý až dost.

Rybařím od útlého mládí, organizován jsem od roku 1994. Tímto bych chtěl poděkovat svému tátovi za přivedení mé maličkosti k tomuto koníčku. Jako mnozí jsem začínal lovem na klasickou položenou s dvěma vidličkami, policajtem a bytelným teleskopem. Jak jsem rostl a začal pozbývati mladické jankovitosti, začal jsem se propracovávat k dalším technikám, zejména pak těm aktivním - přívlači a muškaření.

Aktuálně sedím jedním zadkem na více židlích (přesně čtyřech), protože znám kouzlo potápějícího se splávku, chvějící se špičky jakož i mohutného závaru při útoku dravce na popa. Vyhýbám se jen klasické položené, která je pro mě příliš statická. Vlastně mi 5 minut po nahození začalo vrtat hlavou, jestli jsem to neměl hodit víc doleva, doprava, nebo na blízký strom. Nic pro mě. Za královnu rybařiny považuju muškaření, které s nadšením a střídavými úspěchy provozuju nejradši. S tím přímo souvisí i vázání mušek, resp. něčeho, co vzdáleně připomíná vodní hmyz a co některá životem znavená ryba čas od času pozře, aby zhojila mé pošramocené ego.

Když už jsme u těch ryb, nejvýš pochopitelně stavím potočáka s lipanem, za ním na děleném druhém místě všichni dravci a reofilní druhy. Speciální kategorie je pro mě duhák. Oházený a zkušený. Nepohrdnu žádným úlovkem, ke všem se chovám slušně a s úctou, kterou si nepochybně zaslouží. 

Ke své osobě bych rád dodal, že ač se to nezdá, nejsem konflitkní a nepotřebuju vyvolávat spory za každou cenu. Nemám nic proti jiným technikám ani proti druhům ryb, jejichž lov mě nenaplňuje. Moje příspěvky a názory mohou mnohé pobouřit, či snad dokonce vytočit. Když se rozdávala upřímnost (přímost?), šel jsem si pro nášup. Jsem toho názoru, že není nutno chodit kolem horké kaše. A je li potřeba říct něco nepříjemného, rád tu černou práci udělám.

Závěrem bych rád popřál všem slušným kolegům mnoho zdaru při ryboLOVU. Ryba není kámoš a rybařina není sport.